Yeme bozuklukları psikolojiyi de yakından ilgilendiren tıbbi bir durumdur. Hekim, psikolog, diyetisyenin multidisipliner çalışması ile başarılı sonuçların alınabileceği tedavi edilebilen bir durumdur. Uygunsuz beslenme davranışlarını belirlemek ve tedavi sonucunda yeme davranışının normalleşmesini gözlemlemek önemlidir. Üç şekilde karşımıza çıkabilmektedir.

Anoreksiya Nervoza; ciddi bir şekilde kilo azlığı, besin alımının azaltılması söz konusudur. Birey kilo almaktan korktuğu için besin alımını önemli ölçüde azaltır ve kilo almayla ilgili takıntılı hale gelir. Kişinin vücudunu nasıl algıladığıyla ilgili problemler vardır. Kilosunda sorun olmamasına rağmen kendini çok kilolu görebilmektedir.

Blumia Nervoza da ise kişi besin tüketimi yaptıktan sonra büyük bir pişmanlık duymakta ve çareyi kusmakta bulmaktadır. Bu bireyler normal ya da yüksek kiloda olabilmektedir. Yine bu bireyler yeme sırasında kontrolü kaybeder ve çok kısa sürede çok fazla besin tüketimi yapabilirler. Kusma haricinde laksatif kullanma, aşırı egzersiz yapma gibi yediklerini dengelemeye yardımcı anormal davranışlarda sergileyebilmektedir. Bu tıkınırcasına yeme davranışları periyotlar halinde devam etmektedir.

Üçüncü yeme bozukluğu davranışı ortoreksiya nervozadır. Bu tip yeme bozukluğunda birey yediklerinin sağlık boyutuyla ilgili takıntılıdır. Sağlıklı beslenme takıntısı olarak düşünülebilir.

Yeme bozukluklarının tedavisinde amaç bireyi sağlıklı kiloya ulaştırmak ve kiloya/besinlere karşı olan düşüncelerini de olumlu yönde değiştirmektir. Yeme bozukluklarında beslenme tedavisi hakkında daha fazla bilgi edinmek için Göktürk’teki ofisimizi ziyaret edebilir, yüz yüze beslenme danışmanlığı alabilirsiniz.